8 lipca 2012

Bingo Airways Airbus A320-233 SP-ABK

W niedzielę 13 maja miałem zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu - powitaniu pierwszego samolotu linii Bingo Airways na warszawskim Lotnisku Chopina. Bingo Airways to nowy polski przewoźnik czarterowy, który rozpoczyna właśnie działalność operacyjną. Samolot wykonał tzw. Delivery Flight (lot dostawczy) z lotniska Southend w Wielkiej Brytanii. Był pilotowany przez kpt. Macieja Gościńskiego - szefa szkolenia pilotów Bingo Airways. Główną bazą operacyjną firmy będzie Port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Pozostałe porty będące głównymi lotniskami operacyjnymi to Lotnisko Chopina w Warszawie oraz port lotniczy Poznań-Ławica. Linia po zakupie dodatkowych maszyn ( do końca 2012 roku przewiduje zakup dodatkowych 3 sztuk A320) będzie operowała również z innych polskich portów lotniczych. Zapraszam do obejrzenia zdjęć wykonanych bezpośrednio z płyty lotniska oraz z pokładu samolotu.

Chwilę po wylądowaniu na pasie 33. Kołowanie w kierunku stanowiska postojowego.

Jako, że samolot przyleciał na warszawskie lotnisko po raz pierwszy, odbyło się tradycyjne przywitanie Salutem Wodnym przez Straż lotniskową.

Parametry samolotu:

Prędkość lotu:
Zasięg lotu:
Pułap lotu:
Liczba miejsc:
Wysokość:
Szerokość:
Długość:
Maksymalna masa do startu:

 871 km/h
 5900 km
 12.000 m
 180
 11,76 m
 34,10 m
 37,57 m
 77 tony

Fotografowanie i przebywanie w bezpośredniej bliskości kołującego samolotu to fantastyczne doświadczenie.

Bingo na początku działalności będzie operować z dwóch baz operacyjnych w Polsce - lotniska im.Fryderyka Chopina w Warszawie oraz  lotniska Katowice-Pyrzowice. Z Warszawy oraz Katowic samoloty polecą min. do Antalyi i Bodrum (Turcja), Enfidhy (Tunezja), na Rhodos (Grecja) oraz do Sharm El Sheikh, Marsa Alam i Hurghady (Egipt).

Przewoźnik szacuje, że w 2012 roku łącznie przewiezie swoimi samolotami ponad 300 tys. pasażerów.

Samoloty będą bazowane w Katowicach oraz w Warszawie Maszyna przygotowana w konfiguracji jednoklasowej może zabrać na pokład 180 pasażerów.


Airbus A320 o rejestracji SP-ABK wyprodukowanY w 2003 r. wcześniej latający dla linii IZair w Turcji wyposażony jest w silniki IAE V2500. 
Prezes Bingo Airways Marek Sidor (z lewej) i kapitan Maciej Gościński

Samolot  ma osiem lat i w 2003 roku został dostarczony do linii TACA z Salwadoru. Następnie służył dla tureckiej linii czarterowej Izmir Airlines po czym trafił do Bingo Airways.  Jest wyleasingowany od Mitsubishi Corporation Aviation Partners (MCAP) a jego numer seryjny to C/N 2118. 

autor na tle samolotu...(foto: Piotr Skiba)

autor na tle samolotu...(foto: Piotr Skiba)

źródła

2 komentarze:

 1. Great Shots!
  It would be nice to see it around here, in Madeira.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Awesome".....blog, you have here........!!!
  and your 'opening picture'......is Stunning!!!!!!
  Thanks, and keep up the Good work........♠
  MissTWA

  OdpowiedzUsuń